adidas

Dobry plecak w góry

Home  >>  AKCESORIA  >>  Dobry plecak w góry

Dobry plecak w góry

On Styczeń 12, 2015, Posted by , In AKCESORIA,PORADY, By ,, , With No Comments

plecak_w_gory-300x225Bardzo istotną rzeczą którą musisz zabrać w góry jest dobry plecak. Poniżej prezentujemy najważniejsze cechy, które musi posiadać plecak przeznaczony do górskiej wyprawy.

 

 

  • Jeśli chodzi o pojemność plecaka to wiadomo im mniejszy tym lepszy. Wszystko zależy ile dni będziesz podróżował. Im dłużej tym logiczne jest aby zabrać plecak o większej pojemności np. na wycieczkę 30 dniową zabierz plecak o 60 litrowej pojemności.

  • Bardzo ważną rzeczą jaką powinien posiadać profesjonalny plecak o pojemności powyżej 30 litrów to pas biodrowy i piersiowy. Pozwala to rozłożyć ciężar równomiernie oraz dzięki temu lepiej przylega do ciała co przekłada się na dużo mniejsze zmęczenie.

 

  • Dobry plecak zwłaszcza ten na wyprawy górskie powinien posiadać dużą ilość kieszonek. Pomaga to zaoszczędzić czas gdy chcemy coś odnaleźć. Małe kieszonki wspaniale sprawdzają się podczas pieszej wędrówki. Bidon, telefon, mapa, latarka, czy zapasowe buty – mamy zawsze pod ręką i nie musimy szperać po całym plecaku.

 

  • Pasy ramienne, biodrowe i piersiowe – powinny być regulowane. Im większa swoboda regulacji tym lepiej.

 

  • Jeśli chodzi o stelaż to sprawa wygląda tak. Małe plecaki do około trzydziestu litrów, nie muszą go posiadać, natomiast plecaki większe powinny go mieć. Nowe modele pojemnych plecaków posiadają stelaże montowane wewnątrz. Każdy stelaż powinien być dobrze wyprofilowany, aby nasze plecy mogły swobodnie oddychać podczas długiego i męczącego marszu. Jest to bardzo ważne dla zdrowia dlatego pamiętajcie o tym, podczas doboru plecaka.

 

  • Zamykanie plecaka powinno posiadać sznur, który można zaciskać. Daje nam to pewność iż nasz plecak nie przemoknie od środka. Zaś jeśli chodzi o klapę, musi się zamykać przy pomocy porządnych i wytrzymałych klipsów. Dobrze jeśli plecak posiada otwieranie od dołu. Przydatne jest to podczas wyciągania spinoru, który zawsze znajduje się na spodzie komory. Wszystkie suwaki muszą być metalowe oraz okryte materiałem tak aby woda nie dostawała się do środka.

 

  • Każdy górski plecak powinien być wykonany z dość popularnego wytrzymałego materiał o nazwie „cordura” lub „endura”. Są to materiały wodoodporne i chroniące przed wilgocią. Szwy powinny być potrójne, bardzo solidne oraz wzmacniane lamówkami.

 

  • Niektóre modele oferują dodatkowo pokrowiec przeciwdeszczowy. Jest to ekstra rozwiązanie ponieważ nawet najbardziej odporny materiał, może czasem przemoknąć więc warto zaopatrzyć się w tego typu sprzęt.

To tyle jeśli chodzi o profesjonalny górski plecak. Teraz na pewno zanim wyruszysz na wyprawę po pagórkach górkach czy szczytach, będziesz wiedział jaki plecak zabrać, aby wycieczka była udana.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *